ПРЕЗИДЕНТ КАТАЛОНІЇТАК І НЕ ВИЗНАЧИВСЯ З ПОЗИЦІЄЮ РЕГІОНУ

Президент Каталонії Карлес Пучдемонт не дав остаточну відповідь іспанському уряду щодо позиції регіону. Центральна влада поставила йому новий ультиматум.

Про це повідомляє газета "The New York Times". 

Лідер автономного регіону Карлес Пучдемонт так і не відповів запит іспанського уряду прояснити свою позицію. Натомість він виступив з палкою промовою у місцевому парламенті та оприлюднив текст листа прем'єр-міністру Іспанії Марьяно Рахою. 

У своєму листі президент Каталонії зазначає, що для його команди немає нічого важливішого ніж "шляхи розв'язання проблеми через діалог" з центральною владою. Пучдемонт також попросив особистої зустрічі з прем'єр-міністром Іспанії. 

Каталонія — автономний регіон у складі Іспанії, розташований на північному сході країни. Вважається однією з найбільш розвинених областей Іспанії. Історія державності Каталонії є навіть давнішою, ніж у Королівства Іспанія, а прапор вважається одним із найстаріших у Європі. Каталонці також говорять власною мовою. Столиця Каталонії — місто Барселона.

Того ж дня центральна влада відповіла на лист лідера Каталонії. На прес-конференції у будівлі парламенту віце-прем'єрка Сорая Саенз де Сантамарія розкритикувала Пучдемонта за його вкрай нечітку позицію щодо статусу Каталонії.

Відео-фрагмент прес-конференції за участі віце-прем'єрки Іспанії / YouTube-канал "Radio Televisión de Castilla y León"

Де Сантамарія повідомила, що Пучдемонт мав нагоду обговорити питання регіону ще 11 жовтня. Саме в цей день у парламенті Іспанії проходило слухання щодо референдуму в Каталонії. Карлес Пучдемонт був запрошений парламенту, стверджує віце-прем'єрка. Каталонський політик так і не з'явився на тому слуханні іспанського парламенту. 

"Пан Пучдемонт має проблеми не лише з дотриманням та повагою до закону. Він також не поважає громадян, які вимагають ясності", — підкреслила Сорая Саенз де Сантамарія у своїй промові. 

Віце-прем'єрка зазначила, що неможливо організувати будь-яке обговорення, не знаючи позиції сторін. Так чи інакше, центральна влада очікуватиме відповідь каталонського лідера вже цього четверга. У разі, якщо Карлес Пучдемонт не надасть роз'яснень щодо незалежності Каталонії, центральна влада в Мадриді застосує своє конституційне право обмежити автономію регіону. 

Пізніше слова свого заступника підтвердив і глава іспанського уряду. У своєму "Twitter" Марьяно Рахой опублікував відповідь на послання від Пучдемонта:

Раніше прем'єр-міністр Рахой наголосив, що референдум є "неконституційним", а якщо там все ж таки планують відокремитись від Іспанії, центральна влада застосує статтю 155 Конституції. 

Відповідно до основного закону Іспанії, у випадках, коли автономний регіон не виконує зобов'язань, передбачених конституцією та законодавством, центральна влада може обмежити повноваження регіональної влади. Зокрема, ідеться про дії, які шкодять суспільним інтересам Іспанії.  

Парламент автономної території Каталонія проголосував за ратифікацію декларації про незалежність ще 10 жовтня. Однак влада Каталонії на чолі з президентом Карлесом Пучдемонтом призупинила запровадження пунктів декларації. Лідер Каталонії наголосив, що бажає у такий спосіб домовитись із центральною владою про вихід на взаємовигідніших умовах.

Протести у Каталонії / EPA 1 жовтня 2017 року в Каталонії відбувся референдум про незалежність. За офіційними даними, 90% проголосувало "за" проголошення незалежності, а 7,8% проголосувало "проти". Ще 45 тисяч бюлетенів виявилися пустими, а 20 тисяч були анульовані через некоректність позначок. Влада зазначає, що понад 770 тисяч каталонців не змогли проголосувати, оскільки поліція не допустила їх до виборчих дільниць. 

Інші матеріали за темою: Референдум по-каталоніїськи: що буде з Іспанією? Єврокомісія визнала референдум у Каталонії "незаконним" Не всі підтримують незалежність регіону: каталонці знову протестують на вулицях

У день референдуму в Каталонії пройшли масові сутички між правоохоронними органами та жителями регіону. Поліція використала силу та сльозогінний газ, щоб стримати натовп. За даними міністерства охорони здоров'я, унаслідок зіткнень постраждало щонайменше 893 людини. 

Натомість центральна влада оскаржила законність каталонського референдуму в Конституційному суді Іспанії. Суд на час розгляду апеляційної заяви іспанської влади призупинив дію закону Каталонії "Про проведення референдуму". Конституційний суд також наклав штрафи на каталонців за розповсюдження агітаційних матеріалів та організацію виборчих дільниць.

З 2014 року Каталонія бажає здобути незалежність. Вона двічі намагалася провести референдум щодо цього питання, проте обидва рази офіційний Мадрид не визнавав результатів голосування. У 2015 році націоналісти перемогли на місцевих виборах до парламенту Каталонії та почали процес обговорення нового референдуму про незалежність від Іспанії. Це закінчилося його проведенням місцевою владою усупереч позиції офіційного Мадрида та вуличними протестами.

Джерело:
https://newwest.media/article/2017/10/17/prezident-kataloniyi-tak-i-ne-viznachivsya-z-poziciieyu-regionu